Aktualność:Aktualność:

Tłumy na 10 "Święcie Pieroga"

16.08.2016 22:54 przez kris

W niedzielę 14.08.2016r. już po raz dziesiąty odbył się w Horyńcu-Zdroju piknik rodzinny „Święto Pieroga”. Impreza została organizowana amfiteatrze zrewitalizowanego Parku Zdrojowego. Na godzinę przed rozpoczęciem, nad Horyńcem rozpętała się burza, która mogła organizatorom pokrzyżować plany. Tym razem aura była jednak łaskawa i po intensywnej ulewie zaświeciło słońce. Przy sąsiadujących z parkiem ulicach zaczęły ustawiać się sznury samochodów z sąsiadujących powiatów województwa podkarpackiego i lubelskiego. Amfiteatr w ciągu kilkunastu minut od rozpoczęcia imprezy zapełnił się całkowicie, a do straganów z pierogami ruszyły tłumy kulinarnych smakoszy z całej okolicy, a nawet z zagranicy. Chociaż gospodynie uwijały się bardzo sprawnie trzeba było odstać swoje w kilkunastoosobowych kolejkach. W tym roku po raz pierwszy pierogów nie zabrakło dla nikogo.

Prawie na każdym stoisku dostępne były tradycyjne w okolicy Horyńca pierogi ruskie. Jednak największe zainteresowanie wzbudzały produkty o oryginalnych nazwach i smakach jak: pierogi "Kropla smaku" , pierogi botwinkowe z serem, „potęgi z kurą”, pierogi pieczone w piecu, z ziemniakami i serem, pierogi z dynią, pierogi z mięsem w cieście szpinakowym, pierogi z soczewicą i grzybkami, "serowe pierożki babci Zosi", pierogi owocowo-jeżynowe z sosem miodowym.

Swoje oryginalne produkty prezentowały Koła Gospodyń Wiejskich z Budomierza, Radruża, Krowicy Lasowej, Piastowa, Dziewięcierza, Nowego Brusna, Wólki Krowickiej, Werchraty, Horyńca-Zdroju oraz Spółdzielnia Socjalna z Lubaczowa i Honorowy Klub Krwiodawców „Ratownik” z Horyńca-Zdroju. W firmowanym przez Gazetę Horyniecką konkursie „Sposób na pieroga” zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich „Rozdrożanka” z Radrużaza „Pierogi botwinkowe z serem”. Drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z Nowego Brusna za„Pierogi z mięsem w cieście szpinakowym”, a miejsce trzecie  Klub Honorowych Dawców Krwi „Ratownik” za pierogi o nazwie "Kropla smaku" z kurkami, serem, porem, papryczką chili i olejem lnianym. KHDK „Ratownik” jako debiutant zrobił też duże wrażenie na odwiedzających stoisko,dziękipomysłowej aranżacji i pokazowemu lepieniu pierogów przez członków koła. Oprócz stoisk kulinarnych i rękodzielniczych uczestnicy mogli spróbować lokalnych serów, miodów oraz „zdrowotnych” nalewek. Czas umilała rewelacyjna kapela Podwórkowa „Wygibusy” z Biłgoraja oraz „Czerwona Jarzębina” z Horyńca-Zdroju. Dużych emocji uczestnikom, a widzom rozrywki dostarczył „Trójbój Pierogowy”, w którym panowie walczyli o karnety na krytą pływalnię „Wodny Świat” w sanatorium CRR KRUS. Ten sprawnościowo-kulinarny konkurs wygrał Adam Wysocki z Wiązownicy. Drugie miejsce zajął Dariusz Kolanek z Horyńca-Zdroju, a trzecie Jacek Janczy z Jaworzna. Imprezę zakończyła zabawa taneczna przy zespole„The Tonacja” z Tarnogrodu.

Podsumowując: frekwencja przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów, pierogi palce lizać, pogoda doskonała i humory uczestników też. Organizatorami „Święta Pieroga” od lat jest Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Horynieckiej oraz GOK w Horyńcu-Zdroju przy wsparciu organizacyjnym Wójta Gminy Horyniec-Zdrój. Impreza byładofinansowana ze środków LGD „Serce Roztocza”. Jednym zdaniem to jedna z najbardziej udanych imprez w Horyńcu w ostatnim czasie!

Fotogalerie z imprezy na stronach:

https://www.facebook.com/fotoflasz/ ;  

https://www.facebook.com/krwioawcy/photos/a.1791394447774685.1073741832.1463496487231151/1791394497774680/?type=3&size=800%2C450&fbid=1791394497774680

Wróć